Strona główna
Łowiectwo
Polowanie
Broń myśliwska
Zwierzyna łowna
Psy myśliwskie
Fazy księżyca
Ochrona zwierzyny łownej (kalendarz)
Obwód łowiecki
Strzelectwo myśliwskie
Potrawy z dziczyzny
Artykuły
Galeria
Humor myśliwski
Myśliwstwo w literaturze
Testy - pytania egzaminacyjne
Opony 4x4

Potrawy z jelenia


Chyba nie ma takiego drugiego zwierzęcia, które jak jeleń było przez tysiąclecia otaczane równie wielkim kultem. Nie dziw więc, że jest on bohaterem niezliczonych legend. Do czasów nowożytnych uważano jelenia za królewską zwierzynę, na którą wolno byto polować tylko szlachetnie urodzonym.

Natomiast jeżeli ktoś chce dzisiaj zapolować na jelenia, robi to najczęściej za pomocą noża i widelca, doskonale wiedząc o tym, że może bezkarnie delektować się wspaniale smakującym mięsem, mającym duże walory odżywcze.

Co prawda, może się przy tym spotkać z czymś zaskakującym. Kto bowiem jest przekonany, że mięso jelenia nadaje się tylko na pieczeń lub na ragout, to grubo się myli.

Można je bowiem przyrządzać na prawie niezliczone sposoby - podobnie zresztą jak inne rodzaje dziczyzny - i zawsze warto je wypróbować.
Pieczeń z jelenia duszona w sosie jałowcowym z makaronem wstążki

Steki z jelenia z sosem bearneńskim

Steki z combra jelenia z musem morelowym i zielonym makaronem

Comber jelonka w cieście francuskim

 Zwierzę, jako
istota żyjąca, zdolna do odczuwania
cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."Wszystko, co chce się osiągnąć w zakresie łowiectwa, musi byc z góry przewidziane. A wykonanie tego zabezpieczone aktywnym współdziałaniem myśliwego z przyrodą."Informacje pochodzą z książki Stanisława Godlewskiego "VADEMECUM MYśLIWEGO".