Strona główna
Łowiectwo
Polowanie
Broń myśliwska
Zwierzyna łowna
Psy myśliwskie
Fazy księżyca
Ochrona zwierzyny łownej (kalendarz)
Obwód łowiecki
Strzelectwo myśliwskie
Potrawy z dziczyzny
Artykuły
Galeria
Humor myśliwski
Myśliwstwo w literaturze
Testy - pytania egzaminacyjne
Opony 4x4

Potrawy z dzika


Chyba nie ma takiego myśliwego, który nie byłby dumny, że udato mu się upolować to zwierzę należące do najniebezpieczniejszych okazów dzikiej fauny.

Dzik to sprytny i bojowy przeciwnik, który zazwyczaj potrafi się dobrze bronić. Nie na darmo więc gorąco upragnionym trofeum myśliwskim są duże zakrzywione kły dzika (dolne - szable, długości około 21 cm, i górne - fajki, długości około 15 cm), w które uzbrojony jest wyciągnięty ryj (gwizd) dorosłego odyńca.

Warchlaki (zwane też pasiakami) i przelatki - jednoroczne lub dwuletnie młode zwierzęta - mają bardzo delikatne i aromatyczne mięso. Tak więc idealną niespodzianką dla smakoszy będzie zaserwowanie im potrawy z mięsa tych młodych zwierząt, by mogli się nimi delektować.
Udziec warchlaka z mandarynkami i z domowymi kluseczkami

Kotlety z warchlaka marynowane w piwnej zalewie

Peczeń z dzika w pieprzu z sosem pomidorowym i czosnkiem oraz zielonymi szparagami

Polędwica z dzika z sosem orzechowym i dofinkami Zwierzę, jako
istota żyjąca, zdolna do odczuwania
cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."Wszystko, co chce się osiągnąć w zakresie łowiectwa, musi byc z góry przewidziane. A wykonanie tego zabezpieczone aktywnym współdziałaniem myśliwego z przyrodą."Informacje pochodzą z książki Stanisława Godlewskiego "VADEMECUM MYśLIWEGO".