Strona główna
Łowiectwo
Polowanie
Broń myśliwska
Zwierzyna łowna
Psy myśliwskie
Fazy księżyca
Ochrona zwierzyny łownej (kalendarz)
Obwód łowiecki
Strzelectwo myśliwskie
Potrawy z dziczyzny
Artykuły
Galeria
Humor myśliwski
Myśliwstwo w literaturze
Testy - pytania egzaminacyjne
Opony 4x4

Łyska


Łyska ma upierzenie czarne, na głowie i szyi o zdecydowanej czerni, a na pozostałych częściach ciała popielato-czarne. Na głowie (czole) i u nasady dzioba biała blaszka rogowa. Dziób biały, nogi zielonoszare mające przy palcach po 3 małe półokrągłe błony pływne. Łyska ma wielkość średniej kaczki: długość około 40 cm, rozpiętość skrzydeł około 70 cm, masa około 0,7 kg, długość dzioba około 3,5 cm.

W kwietniu - maju samica składa 10 jaj w gnieździe nałożonym wśród trzciny lub sitowia na wodzie. Wylęg następuje po trzech tygodniach.

Łyska jest u nas bardzo pospolitym ptakiem. Bytuje prawie na wszystkich stojących wodach, jak stawy, jeziora i zalewiska rzek, zarośniętych na brzegach szuwarami.

Łyska jest ptakiem przelotnym i przebywa u nas od końca marca do października. Bytuje stale na wodzie, żerując na jej powierzchni oraz nurkując za żerem. Do lotu zrywa się tylko z konieczności , lot ma ciężki i podrywa się po długim starcie wlokąc nogi po wodzie, potem leci już dobrze i bardzo szybko, ale zapada niedaleko. W locie ma charakterystyczny wygląd: przy krótkim ogonie ma dobrze widoczne długie nogi. Żywi się głównie wodorostami i drobnymi żyjątkami wodnymi, drobnymi rybkami i mięczakami.

Polowanie
Na łyski poluje się w końcu lata i na jesieni, w tym samym czasie co na kaczki. Dziczyzna łyski jest jadalna, a po odpowiednim przygotowaniu nawet smaczna (należy zdjąć skórę razem z tłuszczem, który ma nieprzyjemny zapach tranu i wymoczyć w mleku).
 Zwierzę, jako
istota żyjąca, zdolna do odczuwania
cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."Wszystko, co chce się osiągnąć w zakresie łowiectwa, musi byc z góry przewidziane. A wykonanie tego zabezpieczone aktywnym współdziałaniem myśliwego z przyrodą."Informacje pochodzą z książki Stanisława Godlewskiego "VADEMECUM MYśLIWEGO".